skarb Kangju

Tajemnicza kultura Kangju i odkrycie złotego skarbu

W regionie Turkistanu, na południu Kazachstanu, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. W trzech starożytnych kurhanach znaleziono artefakty, które rzucają nowe światło na tajemniczą kulturę Kangju. Wśród znalezisk znalazły się złota biżuteria, groty strzał, duże lustro z brązu oraz inne cenne przedmioty datowane na około 2000 lat.

Stan Kangju: Królestwo na Skraju Historii

Stan Kangju rządził rozległymi obszarami w regionie od V wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Pomimo długiej historii, informacje o tej kulturze są niezwykle skąpe. Archeolodzy i historycy ciągle odkrywają nowe fakty dotyczące tego państwa, które rozwijało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych między starożytnym Rzymem, Chinami oraz Imperium Kushan. Odkrycia w Turkistanie wskazują na zaawansowane rzemiosło i rozwinięte kontakty handlowe Kangju.

Znaleziska z Kurhanów

Grupa badaczy z Uniwersytetu Ozbekali Zhanibekov oraz lokalni archeolodzy przeprowadzili wykopaliska w trzech kurhanach w obwodzie ordabasinskim. Dwa z nich były splądrowane już w starożytności, jednak trzeci zachował cenne artefakty.

Wśród znalezisk znalazły się:

  • Złote kolczyki z I wieku p.n.e., wykonane z polichromatycznego złota i ozdobione turkusami oraz rubinami. Kolczyki mają kształt półksiężyca, symbolizującego księżyc, oraz zdobienia przypominające kiście winogron, które miały łapać i odbijać światło słoneczne.
  • Lustro z brązu o okrągłym kształcie i ośmiobocznym łuku z tyłu, z centralnym otworem na gwint. Jest to typowy styl dynastii Han, rządzącej w Chinach od 206 r. p.n.e. do 220 r. n.e. Podobne lustra znaleziono w Afganistanie i na południowym Uralu, co świadczy o szerokim zasięgu handlowym i kulturalnym.
  • Rzymska broszka w stylu strzałki, koraliki różnych rozmiarów, ceramiczny dzbanek, but, klamra paska oraz grot strzały przeznaczony do polowań na ptaki.

 

Obecność lustra z dynastii Han w miejscu pochówku sugeruje, że pochowana osoba była zamożna i wpływowa. Wysokiej jakości złote kolczyki i inne ozdoby wskazują na zaawansowany poziom rzemiosła i artystycznych umiejętności kultury Kangju. Ponadto, różnorodność artefaktów odzwierciedla szerokie kontakty handlowe z różnymi cywilizacjami starożytnego świata.

Kangju na Szlaku Jedwabnym

Aleksandr Podushkin, kierownik wyprawy archeologicznej, podkreśla, że Kangju było koalicją różnych ludów, w tym plemion nomadów, takich jak Sarmaci, Xiongnu oraz prawdopodobnie Scytowie znani jako Saki. Położenie miast Kangju wzdłuż Wielkiego Jedwabnego Szlaku umożliwiało intensywne relacje dyplomatyczne i handlowe z innymi kulturami. To strategiczne położenie pozwalało na wymianę nie tylko towarów, ale również idei i technologii, co miało ogromny wpływ na rozwój kultury Kangju.

Artefakty odkryte w Turkistanie wkrótce zostaną wystawione w Muzeum Narodowym Republiki Kazachstanu w Astanie, gdzie będą dostępne dla szerokiej publiczności. To ważne odkrycie nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o kulturze Kangju, ale również podkreśla znaczenie regionu w starożytnych szlakach handlowych i kulturalnych.

Odkrycia archeologiczne w Turkistanie wnoszą istotne informacje na temat tajemniczej kultury Kangju. Znalezione artefakty świadczą o wysokim poziomie rzemiosła i szerokich kontaktach handlowych tego starożytnego państwa. Dzięki tym znaleziskom, archeolodzy mają szansę na lepsze zrozumienie historii i kultury regionu, który przez wieki pozostawał na marginesie wielkich narracji historycznych.

 

foto: Administracja regionalna Turkistanu

na podstawie: GreekReporter


Komentarz jako:

Komentarz (0)